GILNIŞ(ÇEÇEN YEMEĞİ)

2012-10-04 17:25:00
GILNIŞ(ÇEÇEN YEMEĞİ) |  görsel 1

Image Hosted by ImageShack.us

 Malzemeler: 
- 1 tane tavuk veya, 1 kilo kemikli kırmızı et,
- 1 kilo un

- 2 yumurta ( genellikle ben yumurtasiz yapiyorum )
- 1 yemek kaşığı tuz,
- su, yarım kilo yoğurt, 1 baş sarmısak, tuz.
 
HAZIRLANIŞI:
Tavuğu veya eti tuz ve bol su ile haşlayın. Haşlanan eti süzüp çıkarın bir kenara koyun. Sonra hamuru için unun ortasını havuz şeklinde açın tuzu,yumurtayı ve yağı katın su ile orta sertlikte bir hamur yoğurun. Hamuru yarım saat dinlendirin, hamuru ikiye bölün beze yapın bir parçasını alın oklava yardımı ile biraz yasdılaşdırın ve iki santim kalınlığında bıçakla kesin ve oklava şeklinde elinizle uzun şeritler halinde yuvarlayın. Yuvarlaklar baş parmağınızın kalınlığında olmalı veya biraz daha ince olabilir. Sonra uzun uzun bir yere yapışdırmadan dizin. Hepsini böyle yapın bu işlem bittikden sonra şeritleri üçer santim boyunda unlayarak hepsini kesin. Kestiğiniz hamurları parmak uçlarınızı hamurun ortasına bastırarak kendinize doğru çekin mutlaka bu hamurları çekdiginiz zaman içleri boşalmalıdır.(Resimdeki şekil) Hepsini böyle yapın biryere dizin.
Etin suyunu büyük bir tencereye süzün, içine normal suda koyun tuz atın ve kaynatın kaynadıkdan sonra yaptığınız gılnışları suya atın, pişene kadar kontrol ederek pişirin pişen gılnışları delikli kepçe yardımı ile susuz bir şekilde tepsiye çıkarın. Yanında sarmısaklı yoğurtla isterseniz salçalı sosla veya beyrim dedigimiz ezilmiş sarmısak biraz  et suyu birazda kızarmış tereyag yapabilirsiniz. Beyrimi bununla sıcak olarak servis yapın isterseniz yanında gılnışı pişirdiginiz suyundanda Çorba kaselerinde veya porselen büyük fincanlarda karabiber ekleyip servis edebilirsiniz.
Haşladıgınız etleri servise hazırlayıp gılnışın yanında yada ekstra bir tabakta ikram ediniz.


    

 

 

 
    

                  

ORJİNALİ   

Tepsinin ortasına sarımsaklı sosu bir kase ile konulur. Kenarlara haşlanmış parça etler dizilir.Çünkü bu yemek öyle ayrı ayrı tabaklarda yenilmez.Bütün aile aynı tepsiden yer,her yemeğin bir usulu vardır ya, bunun püf noktası da burda..... 

Bu gılnışın hazmını kolaylaştırmak için en iyi usul:
Hamurun kaynatıldığı et suyu, sıcak olarak kase veya bardaklara konulur, isteğe göre içine baharat ve limon konularak içecek olarak sunulur. Yemeğin üstüne çok iyi gider bu et suyu.Ben dün yaptım çok güzel olmuştu.

Hadi sizede AFIYET OLSUN

Image Hosted by ImageShack.us

 

2724
0
0
Yorum Yaz